sürü büyütme destek ödemesi

Sürü Büyütme Desteği 30 temmuz saat 18 de tüm yetiştiricilerin hasaplarına aktarıldı

 Pekim Kimler “Sürü Büyütme Desteği” aldı veya alabilir?

20 Kasım 2019 tarihinde Resmi Gazete de yayınlanan Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Esasları Tebliğinde 9. Madde de ifade edilen desteklemeden kimin, nasıl ve ne zaman faydalanabileceği ile ilgili bilgilere yer veriliyor.
Kuzu desteğinin adı “Sürü büyütme desteği” oldu. Peki hangi şartları tamamlayan yetiştiriciler destek alabilecek?
Tebliğ’e göre sürü büyütme ve yenileme desteğinden faydalanabilmek için;
Öncelikle küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin bağlı bulundukları il birliğine kayıtlı olması, 2018 yılında anaç koyun keçi desteğini almış olması ve 2019 anaç koyun keçi desteklemesi için başvuru yapmış olması gerekmektedir.
Sürü büyütme ve yenileme desteği için 2019 anaç koyun ve keçi desteklemesi başvurusu yeterli sayılacak, yetiştiriciden ekstra bir başvuru talep edilmeyecektir.
Desteklemeden yararlanabilmek için bir diğer şart ise; 2019 yılında yapılan anaç koyun keçi destekleme başvurusundaki hayvan sayısının 2018 yılında alınan anaç koyun destekleme kapsamındaki hayvan sayısından fazla olması gerekliliğidir. Yani işletmede damızlık hayvan sayınızın artmış olması istenmektedir.
Bu artış ise 10/8/2017 – 10/8/2018 tarihleri arasında işletmede doğan ve kesime gitmeyip damızlık olarak kalan dişi hayvanlar esas alınarak belirlenecektir.
Örneğin; il koyun keçi birliğine üyesiniz. 2018 yılında 100 anaç koyun için destek aldınız. 2019 yılında ise 150 anaç koyun için 2 Kasım 2019 tarihine kadar destekleme başvurusu yaptınız. Sürü büyütme ve yenileme desteği için ayrı bir başvuru yapmanıza gerek yok. 2020 Ocak ve Şubat aylarında İl/ilçe tarım müdürlüklerinin anaç koyun keçi desteklemesi için işletmede yapacakları tespit çalışmaları sırasında eğer işletmenizde 10/8/2017 – 10/8/2018 tarihleri arasında doğan hayvanlar varsa bu desteklemeden yararlanmaya hak kazanmış olacaksınız.
Desteklenecek hayvan sayısı bütçeyle doğru orantılı belirlenecek. Bütçe uygunsa yukarıda belirtilen şartlara haiz olan ve işletmenizde bulunan tüm hayvanlar için destek alabileceksiniz. Ama bütçe uygun değilse ne kadar hayvan için ne kadar destek alacağınıza Bakanlık karar verecek.

Yorumlar

ençok okunanlar

CANLI HAYVAN PAZARLARI HANGİ İLDE HANGİ GÜN KURULUYOR

18 ekim 2021 canlı hayvan baskül fiyatları yeni

27 eylül canlı hayvan baskül fiyatları yeni

ekim ayı canlı hayvan baskül fiyatları yeni

HALEP KEÇİSİ IRKI VE ÖZELLİKLERİ

2021 YILI ET FİYATLARI YÜKSELMESİ İLE CANLI HAYVAN FİYATLARIDA YÜKSELTİ

Buğday ekimi tarla hazırlığı nasıl yapılır

ayda sadece 1 adet inekle tam 4800 tl kazanabilirsiniz

2021 canlı hayvan fiyatları

İneklerde Süt Verimi Nasıl Artırılır