Hayvancılıkta Yaz aylarında Yapılması uygulanması gerekenlerHayvancılık işletmelerinde Yaz aylarında genelde sorunlar ile başa çıkmaya çalışırız. Bu sorunların en önemli Hususlarından bir tanesi Sıcak Stresi ile Beraber Süt’te Azalma Süt yağında düşme Yem tüketim problemleri yavru atmalar solunum problemleri gibi sorunları yazabilirim. Fakat bir çoğu ile ilgili önlem alınabilir.Önlem konusuna gelince Önemsiz gibi görünen fakat Bakteri küf ve mantarların en fazla ürediği Yem yollarının Temizliğinin Yapılmaması büyük sıkıntılar ortaya çıkarmaktadır.
İşletme içerisinde Yem yolları sürekli iteklenir ve başka bir işlem yapılmaz bu tamamen tek başına doğru değildir.Büyükbaş hayvanlara verdiğimiz yem içerisinde Mısır silajı yada posalar gibi yada yemi ıslatarak nemlendirerek vermemiz bizim için bir dönem avantaj sağlar hem karışım konusunda hemde yem rutubeti açısından fakat bu yemler her nekadar hayvanlar tüketse bile Yemliklerde kalıntılarından dolayı ıslak katmanlar oluşur gerek mısır Silajının gerek posaların suları gerekse Hayvanların Ağız salyaları bunlar yemlikleri çok ciddi kirletmekte Süpürge fırçalar ile temizlik yaparsanız yapın kalıntı kirlilikleri devam eder ve bakteri virüs küf mantar gibi gözle görmediğimiz canlıların üremesine yol açar. Bu nedenledir ki Yeni yem dağıtmadan önce iyi temizlik yaptığımızdan emin olmalıyız. Gerekirse işletme içerisinde haftada 2 gün hayvanların yem yemediği dinlendikleri yada sağıma gittiği saatlerde kazıma ve yıkama işlemleri yapılmalıdır.şimdi Yıkama yaptık fakat kurulama işlemi yapamıyoruz demeyin Çünkü kısa sürede kurutma şansımız var nedir diye sorarsanız eğer kazıma işlemi bitip yıkamayı yaptıktan sonra piyasada en ucuz materyal şuanda mermer Tozu çok ince bir katman olarak yere serilebilir bu şekilde hem hayvana zararı olmaz hemde kuruma işlemini gerçekleştirmiş olursunuz. Kimileri bu işlemler için üşengeç davranmaları normaldir. Fakat Yem yollarında üreyen küf bakteri ve mantarlar Çok ciddi problemlere yol açabilir. Bu problemlerin başında Toksikasyonlar (zehirlenmeler) gelir Yavru atmalar, Ani İnek ölümleri görebilirsiniz. Bunların kaynakları ise yem yollarını kontrol etmenizden geçer. En uygun saatleri ve planlamanızı yaptıktan sonra basınçlı su yada normal su ile kazıma işlemini yaptıktan sonra yıkayın hatta virüs mantar ve küflere karşı etkili bir dezenfeksiyon ile sırt pompası ile ilaçlama yaparsanız çok daha güzel olur.
Yem Yolu Probleminden bahsetmişken Yem yolları için Kullanılan Yöntemleri sıralayacak olursam eğer Fayans , Boyama, epoksi olarak 3 başlık altında toplayabiliriz. Bu Sistemlerde En güzel sistem hayvanların yem yediği Kısım yani 45-60 cm genişliğindeki mesafenin epoksi ile kaplanmış olması en avantajlı sistemdir. Biraz pahalıdır fakat Antibakteriyel özelliği kolay temizlenebilir özelliğinin olmasından dolayı Büyük işletmelerin sıklıkla tercih ettiği bir yöntemdir.Fayans Sistemi’de kullanılabilir fakat derz dolgu aralıkları zamanla aşındığı için bakteri yuvası haline gelebiliyor. Aynı zamanda Traktör manevrası sebebiyle kırılma çatlamaların olması dezavantajdır.Boya kullanılması halinde özel boyalar tercih edilmelidir. Aksi Halde kimyasal zehirlenmeler görülebilir Boya içerisinde Kurşun gibi ağır metallerin petro kimya ürünlerinin olması dezavantaj ve bu ürünlerde sürekli tekrarlama gereklidir.
kaynak:hayvancılık ve tarım

Yorumlar

ençok okunanlar

CANLI HAYVAN PAZARLARI HANGİ İLDE HANGİ GÜN KURULUYOR

MALYA TARIM İŞLETMESİNDE KOÇ KATIMI YAPILDI

14.09.2020 Canlı Hayvan Pazarı Fiyatları

21.09.2020 Canlı Hayvan Pazarı Fiyatları Canlı Kilo Koyun Keçi Düve İnek

HALEP KEÇİSİ IRKI VE ÖZELLİKLERİ

Merino Landschaf Koyunu Özellikleri

Arpa Hangi Ayda Hasat Edilir?

HONAMLI KEÇİ IRKI ÖZELLİKLERİ

KİLİS KEÇİSİ IRKI VE ÖZELLİKLERİ

süt keçileri ispanya