küçükbaş koyun keçiler için yaz aylarında yapılması gerekenler dikkat edilmesi gereken hususlar


1-koyunlar yününden dolayı vucut ısıları yaz ayı çok yükselir kırkım yapılsa dahi bu oran büyükbaş göre daha artar bu yüzden sık sık su mümkünse süreklı önünde bulundurulmalıdır.
2-küçükbaşhayvanlar herzaman savunmasız hayvanlar olduğunu unutmayınız bu yüzden gözetimsiz bırakmamalısınız bu 24 saat aynıdır hayvanların  dinlenme saatide dahi sıksık kontrol edilmeli.
3-yine küçükbaş hayvanlar hertürlü yırtıcı hayvanların kolay yem olarak gördüğünden dolayı koyun keçi bilen bir çift enaz köpek veya hayvan sayınıza göre köpek bulundurun.
4-yaz ayı özellikle koyunlar gece otlatılmalı güneşte küçükbaş özellikle koyun vucut ısılarını düşürmek adına ot yemez fakat keçiler büyükbaş gibi gündüz otlatılabilir ayrıca çoban güzdüz uyur gece otlatır bu arada gece otlatılan hayvanlar kurt ve diğer hayvanların dikkatini çektiği için gerekli tebdir alınmalıdır.
5-hayvanlar iç dış parazit iğnesi mutlaka tekrar belli aralıkla yapılmalı kene bit sinet gibi emici sokucu hayvanların hertürlü hastalıklara yakalanmasına sebeb olabileceği için gerekli tedbirler alınıp yapılması gerekir
6-hayvanlar yaz ayı hasat yapıldığı için biçer sonrası tarlaya salmadan önce mutlaka 8 karma ası yapılmalı

Yorumlar

ençok okunanlar

CANLI HAYVAN PAZARLARI HANGİ İLDE HANGİ GÜN KURULUYOR

14.09.2020 Canlı Hayvan Pazarı Fiyatları

HALEP KEÇİSİ IRKI VE ÖZELLİKLERİ

Merino Landschaf Koyunu Özellikleri

HONAMLI KEÇİ IRKI ÖZELLİKLERİ

Arpa Hangi Ayda Hasat Edilir?

KİLİS KEÇİSİ IRKI VE ÖZELLİKLERİ

HEREFORD SIĞIR IRKI ÖZELLİKLERİ NELERDİR

2 İNEK İLE AYDA 5000 TL NASIL KAZANILIR

ayda sadece 1 adet inekle tam 4800 tl kazanabilirsiniz