hayvancılık yapmak istiyorum diyenler


Hayvancılık ve besicilik yaparak para kazanmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Zira bu yazıda hayvancılık hakkında bilgi vereceğiz.Hayvancılık bilindiği üzere gıda üretimi ya da başka amaçlarla hayvan yetiştirmek demektir. Ülkemizde inek, koyun, keçi, tavuk, hindi, arı besiciliği en yaygın hayvancılık türlerindendir. Fakat aklınıza hayalinize gelmeyecek hayvanları yetiştirerek de iyi paralar kazanabilmeniz mümkündür.Bugün tükettiğimiz yumurta, süt, et, bal, balık ya da şu an üstümüzde bulunan yün kazak, hep hayvancılık yapan insanların sayesinde bizlere kadar ulaşabilmiştir. Yani gıda, tekstil, giyim gibi sektörlerin arkasında hayvansal ürünler vardır.

Hayvancılık kazancı yüksek bir sektördür ve büyük sermayeler gerektirmez. Hayvancılık yapmak için herhangi bir okuldan mezun olmak da gerekli değildir. İşin inceliklerini kısa bir sürede öğrenmek mümkündür.Yani hayvancılıkta en önemli şey sabırdır diyebiliriz. Ellerimin kirlenmesine katlananabilirim,merada hayvan otlatabilirim, üstüm kirli olmasını severim diyor ve ayrıca hayvanları severim diyorsanız hayvan yetiştiriciliği tam size göre bir iş olabilir.

Şimdi hayvancılıkla ilgili iş kolları olan sadece büyükbaş ve küçükbaş'a bakalım:Ülkemizde yaygın olarak yapılan koyun besiciliğinde amaç koyunun, ya da daha genel tabirle küçükbaş hayvanların etinden, sütünden, yününden, derisinden faydalanmaktır. Süt olmadan ne peynir olur ne yoğurt olur. Bırakalım peyniri, yoğurdu; sütün kendisi bile hayatımızda çok önemli bir yere sahiptir. Hal böyle olunca süt üretimine yönelik bir çiftlik kurmak da oldukça mantıklı bir tercih olur. Yani süt veren büyükbaş ve küçükbaş hayvanları etleri için değil de sütleri için beslemek, hayvancılık sektöründeki ideal kollardan biridir. İneklerden ve koyunlardan daha fazla süt alabilmek için onların bakımına özen gösterirseniz günlük süt üretiminiz artar ki bu da kazancın artması demektir.Keçi sütü, protein ve vitamin bakımından inek sütünden üstündür. Bu nedenle keçi sütü oldukça kıymetlidir. Tabii keçilerin etini ve tiftiklerini de hesaba katmamız gerekir. Son yıllarda da keçi ürünlerine yönelik artan bir talep olduğunu düşünürsek keçi yetiştiriciliği iyi bir iş alanı olabilir.

şimdide hayvancılık işine girip yapılan hatalar sonucu iflaz etmenize sebeb olan konulara deyinelim daha önce bu işi yapmayan bir kişi kalkıpta evini satarak yada yüklü miktarda kredi çekip hayvancılık işine koyulmak tamamen hatadır once az ile başlayıp işi kavramanız gerekir örnek hayvan hastalıklarını ve beslemesini öğrenmek bilmek gerekir bunun için biryıl size yetecektir tecrübe herzaman kazandırır bir başka hatada bölgenize göre hayvan seçimi önemli küçükbaş büyükbaş hayvan ırkı bölgenizde hangi hayvan irkı yetişiyorsa onu almanız gerekir yoksa uyumsuzluk yuzunden hayvanlar ölebilir bir başka hatada hayvanlara devletin verdiği desteklerden yararlanmamak küpesiz hayvan bakmak hem il ilçe veterinerlerin hayvanlarınızı veba tarzı hastalıklardan aşı yapmamasina hemde desteklerden yararlanmamasına neden olur küpeli kayıtlı hayvan alın bakın ayrıca yapılan hatalardan biride yılın 12 ayı besi yani hayvanı yemverim evde oturim diye birşey yok mera ve otlatma yapmazsanız o hayvanlardan kardan çok zarar yaparsınız son olarak işi bilmeden yeri olmadan işi koyulmak yine yanlıştır bunlar bizim bildiğimiz ufak hatalar unutmayın hatalar kazancınızı etkiler bunları bilmeniz gerekir

Yorumlar

ençok okunanlar

CANLI HAYVAN PAZARLARI HANGİ İLDE HANGİ GÜN KURULUYOR

14.09.2020 Canlı Hayvan Pazarı Fiyatları

HALEP KEÇİSİ IRKI VE ÖZELLİKLERİ

Merino Landschaf Koyunu Özellikleri

HONAMLI KEÇİ IRKI ÖZELLİKLERİ

Arpa Hangi Ayda Hasat Edilir?

KİLİS KEÇİSİ IRKI VE ÖZELLİKLERİ

HEREFORD SIĞIR IRKI ÖZELLİKLERİ NELERDİR

2 İNEK İLE AYDA 5000 TL NASIL KAZANILIR

ayda sadece 1 adet inekle tam 4800 tl kazanabilirsiniz