Brahman Sığır Irkı ve YetiştiriciliğiAnavatanı Hindistandır Zebu sığır cinslerinden biri olan Brahman Sığır ırkı et ve süt üretimi için yetiştirilen en popüler bir ırklardandır.
Aşırı ısıya karşı hoşgörülü, zorlu iklim koşullarına dirençlili, yaşama yeteneği gelişmiş, yetersiz beslenmeye ve hastalılara karşı dayanıklılığı gibi üstün özellikleri ile Hinditanın kutsal İneği sayılır. ülke dışına ihracına sıcak bakmayan Hindistan halkına rağmen Arjantin, Brezilya, Paraguay, ABD, Kolombiya ve Avustralyaya yayılmıştır.türkiyede de mevcut sınırlı bazı yerlerde vardır.hayvancılık ve tarım.
Boynunun üstünde karakteristik, kendine has bir hörgücü vardır.Siyah, kırmızı ve gri renklerinde olabilirler ancak grilik baskındır.Fazla terlemesi sebebiyle kendine özgü kokusu vardır.Zeki, merak sahibi hayvanlardır ancak insanlarla münasebetinde mesafelidir.genel olarak insanlardan kaçar korkar.Derisi parlak, sarkık ve kalındır. Parlaklığı güneş ışığında belli olur. Kalın derisi sayesinde haşerelerden etkilenmez.Annelik yeteneği Avrupa ırklarına nazaran gelişmiştir.Et randımanı yüksek olmasına rağmen etinde yağ oranı düşüktür.Canlı Ağırlık Boğa: 950-1250 kg İneklerde: 500-750 kg ulaşırlar.bazı gen firmaları hostain ırkı ile melezlemesi sonucu mükemmel süt oranı elde etmiştir günde 60-65 litre süt ulaşmıştır.Cidago Yüksekliği : 150 cm dir hayvancılık ve Tarım


Kaynak:Hayvancılık ve TarımYorumlar

ençok okunanlar

CANLI HAYVAN PAZARLARI HANGİ İLDE HANGİ GÜN KURULUYOR

14.09.2020 Canlı Hayvan Pazarı Fiyatları

HALEP KEÇİSİ IRKI VE ÖZELLİKLERİ

Merino Landschaf Koyunu Özellikleri

HONAMLI KEÇİ IRKI ÖZELLİKLERİ

Arpa Hangi Ayda Hasat Edilir?

KİLİS KEÇİSİ IRKI VE ÖZELLİKLERİ

2 İNEK İLE AYDA 5000 TL NASIL KAZANILIR

HEREFORD SIĞIR IRKI ÖZELLİKLERİ NELERDİR

saanen keçisi tek seferde 5 litre süt veriyor