Brahman Sığır Irkı ve YetiştiriciliğiAnavatanı Hindistandır Zebu sığır cinslerinden biri olan Brahman Sığır ırkı et ve süt üretimi için yetiştirilen en popüler bir ırklardandır.
Aşırı ısıya karşı hoşgörülü, zorlu iklim koşullarına dirençlili, yaşama yeteneği gelişmiş, yetersiz beslenmeye ve hastalılara karşı dayanıklılığı gibi üstün özellikleri ile Hinditanın kutsal İneği sayılır. ülke dışına ihracına sıcak bakmayan Hindistan halkına rağmen Arjantin, Brezilya, Paraguay, ABD, Kolombiya ve Avustralyaya yayılmıştır.türkiyede de mevcut sınırlı bazı yerlerde vardır.hayvancılık ve tarım.
Boynunun üstünde karakteristik, kendine has bir hörgücü vardır.Siyah, kırmızı ve gri renklerinde olabilirler ancak grilik baskındır.Fazla terlemesi sebebiyle kendine özgü kokusu vardır.Zeki, merak sahibi hayvanlardır ancak insanlarla münasebetinde mesafelidir.genel olarak insanlardan kaçar korkar.Derisi parlak, sarkık ve kalındır. Parlaklığı güneş ışığında belli olur. Kalın derisi sayesinde haşerelerden etkilenmez.Annelik yeteneği Avrupa ırklarına nazaran gelişmiştir.Et randımanı yüksek olmasına rağmen etinde yağ oranı düşüktür.Canlı Ağırlık Boğa: 950-1250 kg İneklerde: 500-750 kg ulaşırlar.bazı gen firmaları hostain ırkı ile melezlemesi sonucu mükemmel süt oranı elde etmiştir günde 60-65 litre süt ulaşmıştır.Cidago Yüksekliği : 150 cm dir hayvancılık ve Tarım


Kaynak:Hayvancılık ve TarımYorumlar

ençok okunanlar

2020 YILI BÜYÜKBAŞ DAMIZLIK FİYATLARI

istanbuldan köyüne dönen çiftçi şimdi paraya para demiyor

yılda 216 bin tl nasıl hayvancılıktan kazanırım hayvancılıkta para kazanma taktikleri

HAYVAN PAZARLARINDA DÜZENLEME

2020 YILI KÜÇÜKBAŞ DAMIZLIK HAYVAN FİYATLARI

2 İNEK İLE AYDA 5000 TL NASIL KAZANILIR

canlı hayvan fiyatları güncel 4 mayıs 2020

CANLI HAYVAN PAZARLARI HANGİ İLDE HANGİ GÜN KURULUYOR

Tarım İçin Üretildi Çiftçileri Zengin Ediyor