ahırda dikkat etmeniz gereken 6 altın kural



ahırda dikkat etmeniz gereken 6 altın kural

1-ahırda havalandırma iyi olmalıdır sıcak nemli rütübetli havasız ahırda hayvanlar çeşitli hastalıklara yakalanır havalandırma yaparken hava sülkünasyonu olmamalı yani karşılıklı hava ceyran olur hayvanlar hasta olur akçiğer başta olmak üzere başka hastalıklara bu sefer neden olursunuz.
2-ahırlar her ay 1 defa dezenfektan püskürtülür örnek kenez ilacı gibi bu uygulamalar ahırda parazit kaynaklı hastalık ve haşerelerden korur hayvanlarınızı ayrıca pire dönemi daha sıklıkla yapılır.
3-ahırdaki elektirik kullanılan makina ve ekipmanlarda yüksek akım karşı sigortalar veya elektirik kesici cihazlar ahırda bulundurun gece uyuduğunuzda ornek:hayvanlar elektirik akımıdan ölebilir veya yangın ağılda çıkar yetişene kadar geç olabilir mazallah o yüzden elektirikli süt sağim makinası kullanıyorsanız bile yaptırınız.
4-ahırda giriş çıkışlar nekadar güvenli ahırınızdaki tüm örnek pencere tarzı açık olan yerlerden bir vahşi hayvanın girmeye ne kadar elverişli kontrol edin kurt girme olasılığı varmı ayı çakal hatta köpekler bile hayvanlarınıza zarar verebilir ahırın üst alt her yerini güvenli bir şekilde yapın.
5-hırsızlık olaylarına karşı ahırlarda kamera bulundurun ayrıca bekçi bir köpek de olabilir fakat yinede kamera takın köpek saldırgansa bağlı tutun sizi uyandırması yeterli olur diğer serbest olabilir fakat serbest olanlar hayvanları bilen zarar vermeyen tür köpek olması gerekkir. ayrıca ahıra yakın yerde yaşıyorsanız problem olmaz ama uzaksanız yakın bir kulube yapın uzak ahırdan yaşamayın herşey siz ve hayvanlarınız için.
6-ahırınızın altını sürekli temizleyin günlük yapın hayvanlar daha bakımlı ve sağlıklı olduğunu göreceksiniz çıkan gübreyi ile bahçe tarlanızı vitamin verin.
hepinize bol kazançlar hayvancılık ve tarım
not:küçükbaş büyükbaş içinde geçerlidir


Yorumlar

ençok okunanlar

CANLI HAYVAN PAZARLARI HANGİ İLDE HANGİ GÜN KURULUYOR

14.09.2020 Canlı Hayvan Pazarı Fiyatları

HALEP KEÇİSİ IRKI VE ÖZELLİKLERİ

Merino Landschaf Koyunu Özellikleri

HONAMLI KEÇİ IRKI ÖZELLİKLERİ

Arpa Hangi Ayda Hasat Edilir?

KİLİS KEÇİSİ IRKI VE ÖZELLİKLERİ

2 İNEK İLE AYDA 5000 TL NASIL KAZANILIR

HEREFORD SIĞIR IRKI ÖZELLİKLERİ NELERDİR

saanen keçisi tek seferde 5 litre süt veriyor