UZMAN ELLER PROJESİNE 238 BAŞVURU YAPILDI

UZMAN ELLER PROJESİ'NİN BÜTÜN İLLERDE UYGULANMASI PLANLANIYOR
Profesyonel üretim şekillerinin gelişimine katkı sağlamanın da amaçlandığı Uzman Eller Projesi'nde destek ödemesi yapılacaklar, illerde vali yardımcısı başkanlığında oluşturulacak "proje değerlendirme komisyonu" aracılığıyla belirlenecek.
Bu kapsamda destek almaya hak kazananlarla 18-24 Mart tarihlerinde sözleşme imzalanacak.
Gerekli kaynak, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi kapsamında temin edilecek ve Ziraat Bankası aracılığıyla ödeme yapılacak. Bakanlık tarafından belirlenen usul ve esaslara uygun olarak gerçekleştirilmeyen ve belgelendirilemeyen satın alma giderlerine hibe desteği verilmeyecek.
Bu yılın ikinci yarısında, destek verilecek işletmelerin kar-zarar durumu ve faaliyetleri yakından takip edilecek. Olumlu etkileri görüldüğünde projenin 2021-2023 yıllarında bütün illerde uygulanması planlanıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığınca köyden kente göçü önlemek için hayata geçirilen ve kırsal kalkınmaya ivme kazandırması beklenen Uzman Eller Projesi'ne, ziraat ve bitkisel üretim, orman ve orman ürünleri, su ürünleri ve gıda alanında 238 başvuru geldi.
Meslek yüksekokulu veya üniversitelerden mezun olanların, kırsal alanda istihdamına katkı sağlanması amacıyla yürütülen projeye başvuranlardan uygun görülenlere 100 bin liraya kadar hibe desteği verilecek.
Bu kapsamda, 2019-2020 döneminde pilot il seçilen Amasya, Düzce, İzmir ve Mardin'de başvurular alındı. Söz konusu illerden toplam 238 başvuru yapıldı. 
En çok başvuru Mardin'den geldi. Mardin'de 97, Düzce'de 51, İzmir'de 49 ve Amasya'da 41 proje hazırlandı. Hayvancılık, hayvan sağlığı ve veterinerlik konuları en fazla ilgi gösterilen alanlar olurken, bu çerçevede 157 başvuru yapıldı. Ziraat ve bitkisel üretim alanında 73, orman ve orman ürünlerinde 4, su ürünlerinde 3 ve gıda alanında 1 proje sunuldu.

Yorumlar

ençok okunanlar

CANLI HAYVAN PAZARLARI HANGİ İLDE HANGİ GÜN KURULUYOR

MALYA TARIM İŞLETMESİNDE KOÇ KATIMI YAPILDI

14.09.2020 Canlı Hayvan Pazarı Fiyatları

21.09.2020 Canlı Hayvan Pazarı Fiyatları Canlı Kilo Koyun Keçi Düve İnek

HALEP KEÇİSİ IRKI VE ÖZELLİKLERİ

Merino Landschaf Koyunu Özellikleri

Arpa Hangi Ayda Hasat Edilir?

HONAMLI KEÇİ IRKI ÖZELLİKLERİ

KİLİS KEÇİSİ IRKI VE ÖZELLİKLERİ

2 İNEK İLE AYDA 5000 TL NASIL KAZANILIR