KEÇI KAŞAR PEYNIRI YAPIMIKEÇI KAŞAR PEYNIRI YAPIMI...
Kaşar peyniri yapımı için malzemeler
10 litre çiğ Keçi sütü
2 ml mikrobiyel peynir mayası
2 çorba kaşığı organik yoğurt
Peynir yapımında kullanılacak malzemeler
Peynir tarağı
Tel süzgeç
Kalıp
Termometre
Süzme bezi
Öncelikle sütü ocağa alarak kaynatın. Kaynayan sütün altını kapatarak, termometre yardımıyla ölçüm yaparak, süt sıcaklığının 30-33 dereceye kadar soğumasını bekleyin. Daha sonra içine yoğurdu ilave ederek, sütle iyice karıştırın. Sütün bulunduğu kabın ağzını hava almayacak şekilde sıkıca kapatın. Isının kaybolmaması içinde kabın battaniye gibi bir örtüyle sarın. Bu yaptığımız sütün fermente edilmesini sağlayacak. Yaklaşık 15 dakika sonra sütün ağzını açın, içine 6-7 ml suyla karıştırılmış peynir mayasını ilave edin. Yine sütü karıştırın. Bu durumda süt kesiklerinin olması için 40-45 dakika beklenmelidir.
Kaşar peyniri yapımında pıhtıların kesim zamanı oldukça önemlidir. Bu nedenle doğru zaman yüzeydeki pıhtılara dokunduğunuzda, elinize yapışmadığı zamandır. Eğer pıhtılarda sarı yeşil su olursa geç kaldığınızı anlamanız gerekir. Elinize yapışıyorsa da kesim için erkendir. Peynir pıhtılarını kırmak için, özel peynir bıçağı kullanmalısınız. Peynir pıhtıları nohut kadar kırılır, çıkan suyun yarısı alınır. Kalanlar ise 40 derece olacak şekilde ısıtılır. Bunu termometre ile ölçmelisiniz. Isı yeterliyse tülbentle süzün ve kalan pıhtıların üzerine ağırlık koyun. Tülbent içindeki peynirin suyu 2-3 saatte süzülecektir. Daha sonra teleme şeklinde olan peyniri ince dilimleyin. Bunları 80 derecelik tuzlu suyun içinde haşlayın. Haşlanırken teleme sudan çıkarıldığında uzarsa, peynirin olduğunu anlayabilirsiniz. Bu durumda teleme ezmeniz için hazır hale gelmiştir. Teleme dediğimiz peynirin özüdür.
Hazır olan telemeyi tel süzgece alarak, tahta kaşıkla karıştırın. Bu peynirin erimesini sağlar ve hamur kıvamına gelir. Bunu yoğurup, kalıplara yerleştirin. Kaşar peynirini böyle bir gün bekletin. Arada ters yüz edin. Eğer taze kaşar peyniri olarak tüketeceksiniz, bunları önce haşlamalısınız. 2 litre 80 derecedeki suyun içine 30 gram tuz koyarak, birkaç dakika haşlamak yeterlidir. Daha sonra kaşar peynirini rahatlıkla tüketebilirsiniz. Eski kaşar peyniri için özel hijyenik bir ortam, hava akımı ve 4-6 derece sıcaklık ihtiyacı vardır.

Kaynak:Hayvancılık ve Tarım

Yorumlar

ençok okunanlar

CANLI HAYVAN PAZARLARI HANGİ İLDE HANGİ GÜN KURULUYOR

Kalabalık şehirlerden kırsala göç başladı

26.06.2020 - Canlı Hayvan Pazarı Fiyatları

Neden Koyunculuk daha karlı ve çıkarlı

9. Başvuru Çağrı İlanı proje başvuru kabul tarihleri uzatılmıştır.

bilinçsizlik nedeniyle 508 Küçükbaş telef oldu

yılda 216 bin tl nasıl hayvancılıktan kazanırım hayvancılıkta para kazanma taktikleri

19 Yaşında Girişimci Genç Yaşta İşletmeciliğe Atılan Bir Kadın

2004 de 10 koyun ile başladı şimdi 1000 koyunu var