Ana içeriğe atla

Afrika Hastalığı Sığır Çiçeği


✔️Halk arasında “Afrika Hastalığı,Sığır Çiçeği) olarak bilinen sığırların Nodüler Ekzantemi Hastalığı (Lumpy Skin Disease) İhbarı mecburi hastalıklar kategorisindedir. Sivrisinek, kene ve sokucu sineklerle bulaşan deri üzerinde ,iç organlarda yumrulu şişlikler görünen bazen ölümle sonuçlanan viral bir hastalıktır.
‼️Sığırların Çiçek Hastalığı ,Yüksek sıcaklıklar,yoğun yağışlı sezonlar ve sulak alanların varlığı gibi sineklerin yoğun olduğu dönemlerde daha sık görülmektedir.
‼️Hastalığın asıl yayılımı sineklerin kan emmesiyle bunun yanında göz burun akıntıları, süt,boğa semeni, bulaşık yem ve sulardan temasla bulaşma riski vardır.
‼️İlk klinik bulgular 6-9. günlerde ortaya çıkmaya başlar. Hastalık yüksek ateş, iştahsızlık, deride tipik olarak görülen 0,5-7 cm çapında nodüller, salya, gözyaşı ve burun akıntısı şeklinde, mastitisin geliştiği durumlarda ise süt ve et veriminde azalma, yavru atma ve %5-10 oranında ölüm ile sonuçlanabilmektedir.
‼️Hastalığın önlemek ve kontrol altına almak için en etkili yöntem aşılama ve sineklerle mücadeledir.Bunun yanında
*Karantina tedbirlerinin uygulanması
*Hasta hayvanların itlafı
*Hayvan hareketlerinin kontrolü
*Hastalık çıkan işletmelerde temizlik ve dezenfeksiyon hastalık ile mücadele ve korunmada çok önemlidir.
‼️Ekonomik kayıplara da sebep olan Lsd( Sığır çiçeği) İlçemizde de görülen bir hastalık olup,yetiştiricilerimizin dikkatli olmaları ve aşılama kampanyası süresince aşılarını eksiksiz olarak yaptırmaları önem arz etmektedir.
‼️Yetiştiricilerimizin temizlik ve dezenfeksiyonunu en doğru şekilde yürütmeleri ve hastalık konusunda her türlü bilgilendirme için İlçe Müdürlüğümüze başvurabilirler

Bu blogdaki popüler yayınlar

CANLI HAYVAN PAZARLARI HANGİ İLDE HANGİ GÜN KURULUYOR

CANLI HAYVAN PAZARLARI HANGİ GÜN
Kurulduğu Yer    –   GünAmasya-PerşembeAfyonkarahisar – Çay – Çarşamba Afyonkarahisar – Çayırbağ Beldesi – ÇarşambaAfyonkarahisar –  Emirdağ  – SaliAfyonkarahisar – Şuhut – CumartesiAfyonkarahisar –Bolvadin-PerşembeAksaray – SalıAnkara – Çubuk – PerşembeAntalya – Varsak Semti – PazarArdahan – Cumartesi, Pazar, PazartesiAydın – Çine – PerşembeAydın – Nazilli – SalıAdana-PazartesiAğrı-Hafta içiBayburt-SalıBalıkesir-Gönen-SalıBalıkesir-PazartesiBurdur-Cavdir-CumartesiBurdur – Pazar  – (Küçükbaş – Pazartesi, Salı)Bursa-Gürsu-CumartesiBursa – PazartesiBursa – İnegöl – PerşembeBolu-PazartesiBolu-Gerede-CumartesiÇanakkale – Bayramiç – Çarşamba (Küçükbaş)Çanakkale – Biga – ÇarşambaÇorum – PazartesiDenizli – Pazartesi,PerşembeDüzce – PerşembeEdirne – Havsa – CumartesiErzincan – PerşembeErzurum – Hafta İçi Her GünEskişehir – ÇarşambaHatay – PerşembeHatay-Dörtyol-Cumartesiİzmir – Ödemiş – Cumartesi – (Perşembe, Cuma)Isparta-ÇarşambaKars – Hafta İçi Her GünKars – S…

FLAŞ TARIM BAKANLIĞI İNEK KESİMİNİ YASAKLADI

Çiğ süt fiyatındaki düşüş ve kırmızı et fiyatındaki yükselmeyle süt ineklerinin kesilmesi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Bakanlık 81 ilin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine “süt inekleri kesilmesin” talimatı gönderdi.
İZMİR - Çiğ süt fiyatının düşmesi ve kırmızı et fiyatının göreceli olarak yüksek olması nedeniyle bir süreden beri süt inekleri kesiliyor. Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bir yandan çiğ süt fiyatının düşmesini önlemeye çalışırken bir yandan da 81 İl Valiliği İl Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne talimat göndererek inek kesiminin yasaklanmasını istedi. İÇERİK BİLGİSİ Kaynak:Tarım Bakanlığı

BÜYÜKBAŞ KÜÇÜKBAŞ HAYVAN KREDİSİ VEREN BANKALAR HANGİLERİ

Büyükbaş ve Küçükbaş işleriyle uğraşan birçok insan ülkemizde bulunmaktadır ve bu işler hakknıda bazı kredi faydalıkları onlar için ülkemizde geliştirilme aşamasındadır. Tarım ve hayvancılık işlerinin gelişlerilmesi ve bu işleri yapan kişilerin daha iyi bir ortamda işlerini daha verimli bir bölgede yapabilmeleri için belli başlı kuruluşlar yardım yapacaklar. Bu yardımlar da bankalardan gelecektir. Bankalar büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yapan insanlara belli miktarda kredi sağlayıp bu kredileri en iyi şekilde kullanmaları takdirinde geri ödeme olmaksızın, iyi bir yardımda bulunmuş olacaklar ve bu da bu işleriyle uğraşan kişiler için maddiyat sıkıntısı yaratmadan uğraşmış olacaklar. Ülkemizde tarım ve her türlü hayvancılığın yapılacabileceği birçok bölge bulunmaktadır fakat bu işlerle uğraşması için bir kişinin maddi desteğe veya zaten parasının olması gerekmektedir.  Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık Kredisi nedir ? Büyükbaş ve Küçükbaş hayvancılık işleriyle uğraşan kişilere bankalar…