Afrika Hastalığı Sığır Çiçeği


✔️Halk arasında “Afrika Hastalığı,Sığır Çiçeği) olarak bilinen sığırların Nodüler Ekzantemi Hastalığı (Lumpy Skin Disease) İhbarı mecburi hastalıklar kategorisindedir. Sivrisinek, kene ve sokucu sineklerle bulaşan deri üzerinde ,iç organlarda yumrulu şişlikler görünen bazen ölümle sonuçlanan viral bir hastalıktır.
‼️Sığırların Çiçek Hastalığı ,Yüksek sıcaklıklar,yoğun yağışlı sezonlar ve sulak alanların varlığı gibi sineklerin yoğun olduğu dönemlerde daha sık görülmektedir.
‼️Hastalığın asıl yayılımı sineklerin kan emmesiyle bunun yanında göz burun akıntıları, süt,boğa semeni, bulaşık yem ve sulardan temasla bulaşma riski vardır.
‼️İlk klinik bulgular 6-9. günlerde ortaya çıkmaya başlar. Hastalık yüksek ateş, iştahsızlık, deride tipik olarak görülen 0,5-7 cm çapında nodüller, salya, gözyaşı ve burun akıntısı şeklinde, mastitisin geliştiği durumlarda ise süt ve et veriminde azalma, yavru atma ve %5-10 oranında ölüm ile sonuçlanabilmektedir.
‼️Hastalığın önlemek ve kontrol altına almak için en etkili yöntem aşılama ve sineklerle mücadeledir.Bunun yanında
*Karantina tedbirlerinin uygulanması
*Hasta hayvanların itlafı
*Hayvan hareketlerinin kontrolü
*Hastalık çıkan işletmelerde temizlik ve dezenfeksiyon hastalık ile mücadele ve korunmada çok önemlidir.
‼️Ekonomik kayıplara da sebep olan Lsd( Sığır çiçeği) İlçemizde de görülen bir hastalık olup,yetiştiricilerimizin dikkatli olmaları ve aşılama kampanyası süresince aşılarını eksiksiz olarak yaptırmaları önem arz etmektedir.
‼️Yetiştiricilerimizin temizlik ve dezenfeksiyonunu en doğru şekilde yürütmeleri ve hastalık konusunda her türlü bilgilendirme için İlçe Müdürlüğümüze başvurabilirler

Yorumlar

ençok okunanlar

2020 YILI BÜYÜKBAŞ DAMIZLIK FİYATLARI

istanbuldan köyüne dönen çiftçi şimdi paraya para demiyor

yılda 216 bin tl nasıl hayvancılıktan kazanırım hayvancılıkta para kazanma taktikleri

Brahman Sığır Irkı ve Yetiştiriciliği

HAYVAN PAZARLARINDA DÜZENLEME

2020 YILI KÜÇÜKBAŞ DAMIZLIK HAYVAN FİYATLARI

2 İNEK İLE AYDA 5000 TL NASIL KAZANILIR

canlı hayvan fiyatları güncel 4 mayıs 2020

CANLI HAYVAN PAZARLARI HANGİ İLDE HANGİ GÜN KURULUYOR

Tarım İçin Üretildi Çiftçileri Zengin Ediyor