İŞLETME YÖNETİMİ İÇİN YAPMAMIZ GEREKEN EN ÖNEMLİ ŞEYLER NELERDİR?

ŞLETME YÖNETİMİ İÇİN YAPMAMIZ GEREKEN EN ÖNEMLİ ŞEYLER NELERDİR?
İşletmenizin büyüklüğü hiçbir zaman önemli değildir. İster küçükbaş yetiştiriciliği ister büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapın bu kurallar olmazsa olmazınızdır. Bu işe yeni başlayanların en başta uyması gereken kurallar vardır. Hayvan barınağınızı inşa ettiniz. Hayvanlarınızı da aldınız. Artık iş bundan sonra başlıyor.
• Hayvanlarınızın günlük yedikleri yem (Rasyon Kayıtları)
• Kulak küpeleri
• Veteriner hekimin uyguladığı ilaçlar
• Hayvanlarınıza yapılan tohumlamalar
• Koç katım tarihi
• Kızgınlık süreleri
• Doğum tarihleri
• Süt verimi
• Et verimi ve günlük canlı ağırlık artışları
Bu detaylar işletmenin en önemli yapılması gereken kurallarıdır. Bunları yapmıyorsanız eğer işletmenizin sürdürülebilirliği fazla olmaz. - TÜRKİYE HAYVANCILIK PLATFORMU -
1- HAYVANLARINIZIN YEDİĞİ YEMLER NEDEN ÖNEMLİ?
Günlük tüketim miktarını bilirseniz hastalık durumlarında iştahın azaldığını bilirsiniz. Bu durumda hastalıktan şüphelenip hekimin erken müdahale şansını artırırsınız. Tüketilen yem sizin maddi analiz çıkarma geleceği görmeniz açısından çok önemlidir.
2- HASTALIK KAYITLAR YAPILAN TESTLER KAYIT EDİLMELİDİR.
3- KULAK KÜPELERİ
Hayvanlarınızı ne kadar tanırsanız tanıyın hayvanların kulak küpeleri resmi olarak hayvanınızı tanımlamanız için önemlidir. Kulak küpesi olmayan hayvanları satamazsınız ve ağır cezaları vardır. Düşen küpeleri tarım il ilçe müdürlüklerine bildirmelisiniz. Kulak küpeleri işletmeler için çok önemlidir. Sadece ceza değil aynı zamanda hayvanlarınıza uygulanan her şey tasma ya da küpe numarası üzerine kayıt etmelisiniz.
4- Aşım ya da tohumlama tarihini bilmeniz önemli. Çünkü gebelik muayenesi ve kuruya ayırma dönemlerini bilmenize olanak sağlayacaktır.
5- Koç katım döneminden önce ‘‘Flushing Besleme’’ için planlama yapmanızı ve doğru koç seçimi ve koyunların gebelik dönemlerini doğum dönemlerini bilmeniz için önemlidir
6- Aşılama Takvimlerinde uygulanacak aşıların kayıtları takvime uymanızı sağlayacaktır. Bugüne kadar yapılan aşıları bilmeniz sizler için önemli olacaktır.
7- Kızgınlık sürelerinin takibi ise gizli kızgınlıkları belirlenmesinde ya da farklı rahim yumurtalık problemleri olabileceğini düşünmenize yardımcı olur ve hekime durumu daha rahat izah edersiniz. Her 21 gün kızgınlık süresinin uzaması sizlere zarar ettirir. Çünkü sağılan gün sayısı arttıkça gebe kalması zorlaşacaktır. Metabolik hastalıkların görülmesi artacaktır.
8- Doğum yaptığı zaman hayvanlarınızın yeni doğan buzağıyı kayıt etmeniz ve sütten kesim tarihini bilmeniz sizin için avantaj olacaktır.
9- Süt verimi belirli olan hayvanlarda maddi olarak kazancınızı sabitlemenizde ya da düşük verimli hayvanlarda daha düşük besleme ile kazanç elde etmenizi hastalık durumlarında süt verim miktarı önemlidir. Sütte ortaya çıkan problemleri meme hastalıklarının anlık olarak tespit edilmesi sağlayacaktır.
10- Günlük canlı ağırlık artışları işletme ve sizler için önemlidir. Aksi halde beklediğiniz randıman ve verimi alamayabilirsiniz. Ortalama canlı ağırlık artışı hedefi için besleme rasyonları ayarlanmalıdır. Anlık müdahale için önemlidir.
Kısacası işletme içinde tutulacak kayıtlar işletmenin geleceği için her zaman önemlidir. Maddeler halinde kısaca yazdım. İşletmeye giren çıkan yemler, ilaçlar, gübreler, hammaddeler, süt satışları gibi kayıtları tutmanız sizlerin işletme muhasebesini yapmanızda faydalı olacaktır. Gerekirse bilgisayarda excel tablosunda gerekirse yıllık ajandalara bu kayıtları tutmalısınız. Kayıt tutmak işletmenin geleceğidir.

KAYANAK: Hayvancılık ve Tarım Yazı için teşekürler

Yorumlar

ençok okunanlar

CANLI HAYVAN PAZARLARI HANGİ İLDE HANGİ GÜN KURULUYOR

14.09.2020 Canlı Hayvan Pazarı Fiyatları

HALEP KEÇİSİ IRKI VE ÖZELLİKLERİ

Merino Landschaf Koyunu Özellikleri

HONAMLI KEÇİ IRKI ÖZELLİKLERİ

Arpa Hangi Ayda Hasat Edilir?

KİLİS KEÇİSİ IRKI VE ÖZELLİKLERİ

HEREFORD SIĞIR IRKI ÖZELLİKLERİ NELERDİR

2 İNEK İLE AYDA 5000 TL NASIL KAZANILIR

saanen keçisi tek seferde 5 litre süt veriyor