DAMIZLIK KUZULARI MERAYA ALIŞTIRMA


DAMIZLIK KUZULARI MERAYA ALIŞTIRMA
Kuzuyu meraya alıştırma dönemi çok dikkat edilmesi gereken bir dönemdir kuzu hazır yeme içmeye alışkın olduğu için yayılmayı hangi otu yiyip hangini yemeyeceğini bilmez ilk iş meraya salmadan 15 20 gün önce enterotoksemi aşısı yapmak 20 gün sonrada tekrarını uygulamak olmalıdır çünkü kuru beslemeden yeşile geçiş dönemi enterotoksemi için en riskli dönemdir.
Bunun yanında dış parazit mücadelesi için uzun etkili ilaçlar seçilmeli kenelerin hayvanlara bulastırabileceği (ağırma) kene hastalığına karşı tedbir alınmalıdır.
Bu dönemde takviye yemlemeye devam edilmeli hatta meradan dönüşte kuzuların önüne kuru otta muhakkak konulmalı su içme alışkanlığı tam oluşana kadar muhakkak önlerinde suda bulundurulmalıdır.
Meraya alıştırma döneminden önce damızlık kuzular annelerinin sesini dahi duymayacak bir yerde en az 2 ay tutularak annelerini unutmaları sağlanmalı sürüye katıldıklarında annelerini tanıyarak emmelerinin önüne geçilmeli.
Damızlık bırakılan kuzulara yayılmayı öğretmek için yayılmayı bilen fakat bırakılan kuzuların anneleri olmayan bir yada birkaç koyun içlerine katılarak ot kalitesi yüksek bir merada günün belli saatlerinde yaylıma çıkarılabilir yada çevrenizdeki bir çoban arkadaşınızla anlaşıp onun sürüsune katmak sureti ile alıştırabilirsiniz.
kaynak:hayvancılık ve tarım

Yorumlar

ençok okunanlar

2020 YILI BÜYÜKBAŞ DAMIZLIK FİYATLARI

istanbuldan köyüne dönen çiftçi şimdi paraya para demiyor

yılda 216 bin tl nasıl hayvancılıktan kazanırım hayvancılıkta para kazanma taktikleri

Brahman Sığır Irkı ve Yetiştiriciliği

HAYVAN PAZARLARINDA DÜZENLEME

2020 YILI KÜÇÜKBAŞ DAMIZLIK HAYVAN FİYATLARI

2 İNEK İLE AYDA 5000 TL NASIL KAZANILIR

canlı hayvan fiyatları güncel 4 mayıs 2020

CANLI HAYVAN PAZARLARI HANGİ İLDE HANGİ GÜN KURULUYOR

Tarım İçin Üretildi Çiftçileri Zengin Ediyor