Saanen Keçi Yetiştiriciliği


Saanen Keçi Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak
Saanen keçisi yetiştiriciliği yaparak para kazanmak elbette mümkün. Ancak yetiştiricilik baş başına özen, bilgi birikimi, iş takibi gibi birçok konunda bilgi sahibi olmayı gerektiriyor. Yerli keçi ırklarımıza nazaran daha fazla süt verimi elde edebileceğiniz saanen keçilerinin ana vatanı İsviçre’nin Saanen vadisidir. Erkek saanen keçileri boynuzludur. Bu keçi türünün ülkemize geliş tarihi ise 1959 – 1960’lı yıllara kadar dayanmaktadır. Bizim fikrimizi sorarsanız keçi yetiştiriciliğinde iki noktadan para kazanmak mümkün görünmektedir.

Keçi sütü üretimi amacı ile keçi çiftliği kurmak,
Mevcut keçi çiftliğinizi damızlık olarak değerlendirerek yeni kurulacak işletmelerin içi hayvan temini sağlamak.
Saanen keçi çiftliği kurarak yerli keçi ırklarımıza nazaran iyi bakım koşullarının sağlandığı işletmelerde 5 – 6 kat kadar fazla süt üretimi gerçekleştirebilirsiniz. Ülkemizin iklim koşulları göz önüne alındığında Ege ve Akdeniz bölgesi keçi yetiştiriciliği açısından biraz daha öne çıkmaktadır. Genel olarak 7 adet küçükbaş hayvan 1 adet büyük baş hayvana karşılık gelmektedir ve yapılacak tüm gelir – gider hesabı da bu noktadan yola çıkılarak yapılabilir.

Tarımsal işletmeleri sadece hayvandan veya bitkisel üretimden ibaret saymak yapılacak en büyük yanlışlardan olacaktır. Bitkisel üretim ve hayvansal üretim bir düşülmeli ve yapılacak yatırımlar bu doğrultuda planlanmalıdır. Sadece bitkisel üretimi olan bir işletme kurak yıllarda çok zorlanacağı gibi, sadece hayvancılık işletmesi olan bir yapıyı düşündüğümüzde de işletme girdilerinde artışlar olabileceği ve işimizin her zaman girdilere bağımlı kalacağını unutmamalıyız. İşletmemizin ihtiyacı olan kaba ve kesif yem ihtiyacının tamamını işletme imkanları ile karşılamak size bu iş de çok büyük avantajlar sağlayacaktır. Yem ihtiyacını dışarıdan satın alarak karşılayan bir işletme her zaman dışa bağımlıdır ve fiyat dalgalanmalarından sürekli etkilenecektir.

Saanen Keçisi Süt Verimi
Saanen keçisi yetiştiriciliği yapan bir işletme iyi koşularda laktasyon süresi boyunca 850 – 1050 kg. süt verim değerleri elde edilebilmektedir. Çok soğuk veya çok sıcak koşularda bu değerler düşmektedir. İşletmeye ve iklim koşullarına tam olarak adaptasyon sağlayan keçiler sizleri fazlası ile memnun edecektir. Ortalama laktasyon süresi ise yaklaşık olarak 240 – 290 gün kadardır. Saanen keçisinin sütündeki yağ oranı % 2,6 – 3,1 kadar olup dezavantaj olarak söyleyebileceğiz tek noktası da budur. Canlı ağırlıkları 48 – 56 kg’ kadar çıkabilmektedir. Bir doğumda ortalama olarak elde edilebilecek yavru sayısı ise 1,7 – 1,9 kadardır. Saanen keçisi süt verimi oldukça iyi olup iyi bir Pazar bulunması durumunda işletmenin en önemli gelir kalemleri arasında yer alacaktır.

İnek sütü üretenler mahalle aralarında sütün litre fiyatını 2 TL ile 2,5 TL’den tüketicisine sunmaktadır. İyi pazar koşullarında keçi sütü fiyatı çok daha iyi noktalara ulaşacaktır. Önemli olan nokta pazarı bulabilmekten geçiyor. Pazara bulamazsanız ürettiğiniz ürünün neredeyse hiçbir önemi kalmayacağı gibi sizde ürününüzü değerlendirirken zorluklar yaşayacaksınız.

Saanen Keçisi Fiyatları
Çiftlik kurma işine karar verdiğinizde ilk önce Pazar araştırması yapmanızı öneririz. Alacağınız hayvanların hastalıktan ari olması ve ülkemiz koşullarına iyi adapte olmuş çiftliklerden hayvan almanız oldukça önemlidir. Yapacağınız iyi bir piyasa araştırması ile uygun fiyat keçi alabilirsiniz. Alacağınız hayvanların Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca oluşturulan hayvan kayıt sistemine kayıtlarının olmasına mutlaka dikkat ediniz. Hayvan Kayıt sisteminde kaydı olan hayvanların mutlaka küpeleri olacaktır ve bu hayvanları aşı işlemleri tam yapılmış olacaktır. Dikkat edilecek bu basit noktalar ile iyi bir keçi çiftliği kurmanın temelleri sağlam olarak atılmış olacaktır.

Keçi seçimi yapacağınızda bu işlerin ehli olan iyi bir Veteriner Hekimden yardım almanızı tavsiye ediyoruz. İyi bir hayvan seçimi ile işletmenizin kısa vadede zarar etmesinin önüne geçmiş olursunuz. Piyasada muhtelif fiyatlardan saanen keçisi fiyatlarına ulaşabilirsiniz. Sizlere tavsiyemiz iyi bir piyasa araştırması yaparak ilk yatırım maliyetini aşağılara çekebilirsiniz. Oluşan yüksek talep sonucu olarak saanen keçisi fiyatları artış eğilimi göstermektedir.

KAYNAK:HAYVANCILIK VE TARIM

ençok okunanlar

CANLI HAYVAN PAZARLARI HANGİ İLDE HANGİ GÜN KURULUYOR

Kalabalık şehirlerden kırsala göç başladı

26.06.2020 - Canlı Hayvan Pazarı Fiyatları

Neden Koyunculuk daha karlı ve çıkarlı

9. Başvuru Çağrı İlanı proje başvuru kabul tarihleri uzatılmıştır.

bilinçsizlik nedeniyle 508 Küçükbaş telef oldu

yılda 216 bin tl nasıl hayvancılıktan kazanırım hayvancılıkta para kazanma taktikleri

19 Yaşında Girişimci Genç Yaşta İşletmeciliğe Atılan Bir Kadın

2004 de 10 koyun ile başladı şimdi 1000 koyunu var