Buğday ekimi tarla hazırlığı nasıl yapılır


Makarna, bulgur, ekmek gibi besinlerin yapımında kullanılan buğday dekara 200-220 kilogram ürün veren bir bitkidir. Buğday derinliği fazla ve humuslu, kısmen killi topraklarda en yüksek verimi vermektedir. Makarnalık buğday, ekmeklik buğdaya göre daha fakir toprakta yetiştirilmesi mümkün olan bir bitkidir.

Tarlanın buğday ekimine hazırlanması için önceki senenin hasadı yapıldıktan sonra tarla ne çamur ne kuru, tam da gölge tavında iken (Ekimin 15’i ile Kasımın 15’i arası) 15-20 santimetre derinliğinde meyile dik yönde sürülür. Oluşan kesekleri kırmak için diskaro ve tırmık geçirilir.Birkaç senede bir derin sürüm yapılırsa toprağın sertleşmesi önlenir.

Eğer tarla sulak arazide ise bir sene buğday ekilen yere öbür sene şeker pancarı, bir sene ayçiçeği ekilen yere öbür sene buğday ekmek daha uygun olur.

Buğday ekiminde zamanla çok önemlidir. Geç ekimde veya erken ekimde hem verim azalır hem de buğdayın yatma riski artar. Ekim sonu veya Kasım başı buğday ekimi için uygun zamanlardır.

İdeal sıra arası 15 ila 20 santimetre, ideal ekim derinliği ise 4-5 santimetredir. Mibzerle yapılan ekimde ekmeklik buğdayda dönüm başı ortalama 17 kilogram tohum gerekir. Makarnalık buğdayda ise 19 kilogram gerekir.Ekim serpme yöntemi ile yapılacak ise bu miktarlarda 2-3 kilogram daha fazla tohum eklenmelidir.

Buğdayda gübreleme

Topraktaki besin maddesini anlamak için toprak tahlili yaptırabilirsiniz. Böylece hangi gübreden ne kadar kullanacağınıza karar verebilirsiniz.

Ekim mibzerle yapılacaksa fosforlu gübre ekimle birlikte verilir. Azotlu gübre de yüzeye saçılır. Eğer ekim mibzerle yapılmıyorsa fosforlu gübre ve azot gübresi birlikte verilir ve gübrenin uygun bir ekipmanla ekim derinliğine inmesi sağlanır.

Buğdaya atılacak fosforlu gübrenin tamamı ekim esnasında atılır. Azotlu gübrenin yarısı ekim zamanında yarısı da kardeşlenme döneminde atılır.

Bir dönme ne kadar gübre gerekir

Arazi sulak ise 13 kilogram azot, 8 kilogram da fosfor gübresi yeterli olur. Arazi susuz ise 8 kilogram azot, 7 kilogram fosfor gübresi kullanılır.

KAYNAK:HAYVANCILIK VE TARIM

ençok okunanlar

2020 YILI BÜYÜKBAŞ DAMIZLIK FİYATLARI

istanbuldan köyüne dönen çiftçi şimdi paraya para demiyor

yılda 216 bin tl nasıl hayvancılıktan kazanırım hayvancılıkta para kazanma taktikleri

Brahman Sığır Irkı ve Yetiştiriciliği

HAYVAN PAZARLARINDA DÜZENLEME

2020 YILI KÜÇÜKBAŞ DAMIZLIK HAYVAN FİYATLARI

2 İNEK İLE AYDA 5000 TL NASIL KAZANILIR

canlı hayvan fiyatları güncel 4 mayıs 2020

CANLI HAYVAN PAZARLARI HANGİ İLDE HANGİ GÜN KURULUYOR

Tarım İçin Üretildi Çiftçileri Zengin Ediyor